Places to visit in Пафос

העיר ההיסטורית של פאפוס


Description:

הפארק הארכיאולוגי בפאפוס הוא ביתם של בית דיוניסוס, בית תיאוס, בית איון ועוד, המכילים פסיפסים רבים המתארים את עולם המיתוסים והאגדות. הפסיפסים מציגים תמונות מרהיבות של אלים, שדים, וסצנות מהמיתולוגיה היוונית, בהן האלים מתנהגים כמו בני אדם ובני האדם אינם מפחדים מהאלים. מדובר בעולם עשיר באמנות והיסטוריה, שבו סיפוריהם של האלים והאגדות משולבים בתמונות יפיפיות.

Author & Co-authors
Evgeny Praisman (author)
Здравствуйте! Меня зовут Женя, я путешественник и гид. Здесь я публикую свои путешествия и путеводители по городам и странам. Вы можете воспользоваться ими, как готовыми путеводителями, так и ресурсом для создания собственных маршрутов. Некоторые находятся в свободном доступе, некоторые открываются по промо коду. Чтобы получить промо код напишите мне сообщение на телефон +972 537907561 или на epraisman@gmail.com и я с радостью вам помогу! Иначе, зачем я всё это делаю?
Distance
1.56 km
Duration
1h 47 m
Likes
113
Places with media
17
Uploaded by Evgeny Praisman

הכניסה לפארק הארכיאולוגי עולה 4.5 אירו. חניה חינם. העיר העתיקה של פאפוס קשורה לסיפורי טרויה, ונחשבת כי מייסד העיר היה אגפנור, מנהיג הארקאדים מארקאדיה. עוד לפני תקופתו של אגפנור, העיר סגדה לפולחן אלת הפוריות, שהפכה לאב טיפוס של אפרודיטה. לפי המסורת היוונית, אפרודיטה נולדה מקצף הים ממש כאן בפאפוס. פאפוס ידועה גם בכך שהאציל הרומי קיקרו שלט מכאן בכרתים. השליח פאולוס הטיף בפאפוס. בימי הביניים, העיר נכבשה על ידי ריצ'רד לב הארי במהלך מסעו לירושלים. מאוחר יותר נשלטה על ידי שושלת לוזיניאן, מייסדי ממלכת ירושלים.

Uploaded by Evgeny Praisman

כיום, בבזיליקה הביזנטית מהמאה ה-5, נמצא מרכז מבקרים. שמה ההיסטורי הוא "בזיליקת הבתולה הקדושה מרים של מפרץ פאפוס". היא הייתה הפטרונית של המלחים והמסחר הימי, שהיו מקור החיים של העיר. במאה ה-7, במהלך הפלישה המוסלמית על האי, היא נהרסה, ולאחר מכן נהרסה שוב במאה ה-12 במהלך מסעות הצלב.

פריחתם של חרציות צהובות תחת שמיים כחולים מילאה את כל החלל הפתוח העצום, ונדמה היה שהזמן עצמו צלל לתוך נצח. לפניהם ניצבו חורבות ערי יוון העתיקה, מלאות במיתוסים מוכרים מבית הספר, והטבע, כאילו בהשראה אלוהית, השלים את הסיפורים הללו.

Uploaded by Evgeny Praisman

ביתו של איון נקרא כך משום שאחת הדמויות המרכזיות על שדה הפסיפס היא האל איון - אל הנצח המגלם את הצדק. הפסיפס מתאר סצנות מפוארות הממחישות את תפקידו כאל המייצג צדק ונצחיות, תוך שילוב של מוטיבים מהמיתולוגיה היוונית, שמוכרים היטב לחובבי ההיסטוריה והארכיאולוגיה.

Uploaded by Evgeny Praisman

בבית זה, חלק מרצפת הפסיפסים נשמרה בצורה חלקית. הפסיפסים בבית מתארים סצנות מהמיתולוגיה היוונית:

יופייה של קסיופיאה: דמותה של קסיופיאה מופיעה יחד עם נרידים, בתולות ים. לפי המסורת, אמרו שנרידים נראו ביפו, ליד תל אביב.

סיפור "לדה והברבור": פסיפס זה מתאר את לדה, המלכה הספרטנית, שהופתה על ידי זאוס. זאוס, בדמות ברבור, פיתה אותה, ומנישואים אלה נולדו הלן היפה והתאומים דיוסקורי.

התחרות בין מארסיאס לאפולו: התחרות בחליל בין מארסיאס לאפולו מתוארת בפסיפס נוסף. מארסיאס ניגן על החליל של האל אפולו, אך אפולו לא יכול היה להרשות זאת, ובסופו של דבר מארסיאס מת מות קדושים.

הפסיפסים מציגים את האלים היוונים עם מידות אנושיות, מה שממחיש את הקשרים בין העולם האלוהי והעולם האנושי במיתולוגיה היוונית.

Uploaded by Evgeny Praisman

פוינטר מציין שכעת אנו מחכים לביקור בבית תיאוס. הבית קיבל את שמו מהארכיאולוגים הפולנים שחפרו בו בשנת 1966, בתקופה קשה עבור קפריסין. לאחר שקיבלה עצמאות מאנגליה, האי כמעט שקע במלחמת אזרחים בין היוונים לטורקים. הפולנים קראו למקום "בית תיאוס" בשל הפסיפס המרכזי המתאר את הדו-קרב של תיאוס עם המינוטאור.

Uploaded by Evgeny Praisman

אגב, המינוטאור - הפר - הוא אחד מסמליה של קפריסין. לפי האמונה, צורת האי כרתים דומה לעור של שור. אפילו מטילי הנחושת שהופקו כאן עוצבו בצורת עור שורי. שמה של קפריסין מגיע מהכינוי הלטיני "cuprum" שפירושו נחושת, מכיוון שהאי היה מרכז חשוב לכריית נחושת בעת העתיקה.

הבית שייך לנציב קפריסין ונראה שהוא נבנה במאה השלישית לספירה. ייתכן מאוד שבמקום זה עמד ביתו של פרוקונסול נוסף של קפריסין בשנת 51 לפנה"ס, קיקרו המפורסם. קיקרו, שלא נחסך מהתסיסות הפוליטיות לאחר מותו של יוליוס קיסר, נאם נאומים גדולים שהפכו לאחר מכן ללעג הציבור.

ביתו של תיאוס היה אחד הבתים העשירים ביותר של פאפוס. עדות לכך היא גודלו ואדריכלותו. הוא נהרס במהלך הפלישה הערבית ולא שוחזר עוד.

בית אורפיאוס נקרא כך משום שאחד הפסיפסים מתאר את אורפיאוס המנגן בלירה. הבית הזה היה שייך לרומאי טיטוס גאיוס רסטיטוטה האציל, כפי שמעידה כתובת הפסיפס על רצפת אחד החדרים.

Uploaded by Evgeny Praisman

בית קטן זה שימש מקלט למשימות ארכאולוגיות. הוא שמר על רוח ההרפתקנות של הימים ההם, התשוקה לתגליות ולתהילה. אך בארכיאולוגיה מתברר כי התהילה של האלים היוונים, שהייתה מוסתרת על ידי האדמה במשך מאות שנים, מאפילה על עבודותיו של החוקר. רק אינדיאנה ג'ונס (שהאב הטיפוס שלה היה סר פלינדרס פיטרי - נכדו של פרנסיס דרייק שקבור בהר ציון בירושלים) הצליח להאיר את תהילת הפירמידות הקדומות.

Uploaded by Evgeny Praisman

ביתו של דיוניסוס הוא פשוט תערוכה של פסיפסים עתיקים, ובאופן מרשים ביותר, שטח עצום זה ותחומי הפסיפסים העתיקים שייכים לביתו של איש פאפוס עשיר מהמאה השלישית לספירה. ישנם שני פסיפסים, כאשר היצורים המיתולוגיים ממוקמים רק במרכז רצפת הפסיפס, ואילו דפוס גיאומטרי ממלא שטח גדול. אחד הפסיפסים נראה בשחור ולבן. הוא מתאר את סקילה - יצור ים נורא. זהו הפסיפס העתיק ביותר בקפריסין והוא מתוארך למאה השלישית לפנה"ס. מצד שני, בפסיפס רומאי, במרכז מתפעל נרקיס.

Uploaded by Evgeny Praisman

בחדר זה, כל הרצפה מכוסה בתיאור ניצחון דיוניסוס. זהו אחד החדרים הגדולים ביותר בבית, ונראה שהוא שימש כחדר אוכל או אולם טקסי. דיוניסוס "ניצח" במסע הבחירות שלו להודו - עלילה בהשראת הדמיון הרומי. תמונות סמוכות של האחים דיוסקורי - קסטור ופולוקס - מזכירות את המיתוס של לדה וזאוס מביתו של יון. כן, הכל קשור לעולם של אלים, אגדות ומסתורין. הטווס הוא העבודה היפה ביותר בפסיפס הזה, ודיוניסוס יושב על מרכבה הרתומה לפנתרים.

Uploaded by Evgeny Praisman

אחד המסדרונות של הבית היפה הזה מספר את סיפורם של פדרה והיפוליטוס. פדרה הייתה אשתו של תיאוס, מלך אתונה. היה לו בן מנישואיו הראשונים - היפוליטוס. ואימה, פדרה התאהבה בהיפוליטוס. אך הבן הנאמן דחה את אשת אביו, ואז האישה המנודה השמיצה אותו בפני בעלה. תיאוס כעס על בנו החף מפשע - היפוליטוס, והוא מת בהוראת פוסידון. לאחר שנודע לה על הטרגדיה, פדרה התאבדה. זה הסיפור.

Uploaded by Evgeny Praisman

עוד מסדרון ועוד אהבה אומללה. זהו הסיפור של פיראמוס ותיסבי. הם אהבו זה את זה והסכימו להיפגש ליד עץ התות. אבל כשראה פיראמוס את הלביאה עם ממחטה עקובה מדם, הוא חשב שאהובתו אינה עוד בין החיים ודקר את עצמו בסכין. תיסבי, לאחר שראתה את גופתו חסרת החיים של אהובה, דקרה את עצמה באותה סכין. איכשהו, הסיפורים במסדרונות הם אכזריים. כנראה שאין מהם מנוס.

“כאן סביב אטריום מרכזי (חצר פתוחה במרכז הווילה) סצנות ציד. לא אהבה או טרגדיה - רק ציד. אגב, היה נדמה כי עבור העולם שלנו סצנה הציד הוא פלא. ואז - דבר שכיח. באשר לנו את הסצינה עם iPhone.”

כמה נחמד לצאת אחרי כל כך הרבה פסיפסים! החדר מחניק. חופה מעץ ללא מיזוג אוויר. במשך זמן רב לא ישתהה. ושוב סביב החפירות.

Uploaded by Evgeny Praisman

מערות ושטחים הסמוכים אליהן, כנראה, שימשו כמקדשי אלים. משהו דומה קיים בבניאס, בצפון ישראל – שם נבנה אחד מהמקדשים לאל פאן בדרך זו. התרבות היוונית הייתה גדולה, והיא התפשטה על פני אזור רחב. בזמן שחרה, היא הביאה את ההישגים שלה לעמים באזורי המזרח התיכון וה ועקבותיה נראות גם היום. כמו שאולי ידברו בעתיד על התרבות של הציוויליזציה המערבית, שנספתה תחת פשיטות הברברים. הכל זורם, הכל משתנה, הכל הוא הבל. וזהו, סוף הסיפור.

Don't waste time for planning
Use detailed routes created by your friends and professionals.
Don't be afraid to get lost in new places!
Pinsteps - globe travel application. Travel pictures.
Don't waste time for planning
Open the world with experience of your friends and professionals without any fear.
This website uses cookies to ensure you get the best experience
OK
Share
Send
Send